پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - خبر


دماوند_ اصلاح طلبان حکومتی همواره برای فرافکنی درباره عوامل شکست پروژه شان، عملکرد گروه های منتقد خود را بهانه کرده اند. یکی از این موضوعات که همواره باعث اتهام زنی آنها به جنبش مستقل دانشجویی شده، طرح «عبور از خاتمی» بود که در دوره دولت اصلاحات وقتی بسیاری گروه های مستقل دیدند که اصلاحات دولتی نمی تواند نتیجه بخش باشد آن را مطرح کردند.

جالب آن که طرح «عبور از خاتمی» را اولین بار کسانی مانند عباس عبدی در «جبهه مشارکت ایران اسلامی» طرح کردند ولی بعد از پایان عمر دولت اصلاحات و تشدید فشارها علیه این جناح که پشیمانی آنها را بابت طرح چنین ایده هایی فراهم آورد، گناه آن را به گردن جنبش دانشجویی انداختند.

امروز «رحمت الله بیگدلی» که خود یکی از فعالان همین جناح است، با «غیر واقعی» خواندن این اتهام، طی یادداشتی آن را به نقد کشیده است.

رحمت‌اله بیگدلی در عنوان این یادداشت انتقادی نوشته است:« تئوری «عبور از خاتمی و خروج از حاکمیت» در جبهه مشارکت طراحی شد و ربطی به‌دانشجویان مظلوم ندارد!»

او در ادامه این یادداشت نوشته است:« جناب علی شکوری‌راد، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت سابق و دبیرکل محترم فعلی حزب اتحاد ملت در مراسم گرامی‌داشت روز دانشجو که به‌تاریخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شده‌ در سخنانی‌ بعد از اشاره به‌‌مشکلاتی‌ که در دوران اصلاحات در قبال جنبش اصلاحات ایجاد شد، گفته است:
«..‌. برخی دانشجویان سرخورده و عاصی، بحث عبور از خاتمی را مطرح کردند.»!

ادامه یادداشت رحمت الله بیگدلی در پاسخ به اتهام های جمعی از اصلاح طلبان به جنبش دانشجویی را در زیر می خوانید:

بدون تردید این ادعای‌ جناب شکوری‌راد منطبق بر واقع نیست و یک اتهام عجیب به‌دانشجویان مظلوم است؛ زیرا تئوری‌ دو وجهی «عبور از خاتمی و خروج از حاکمیت» که در اواخر دوران اصلاحات مطرح شد هیچ ربطی به‌دانشجویان مظلوم ندارد!

تئوری دو وجهی‌ «عبور از خاتمی و خروج از حاکمیت» در حزب جبهه‌ مشارکت طراحی شد و یکی از مطرح‌کنندگان آن هم شخص جناب علی شکوری‌راد بود!

تامل در مستندات ذیل نادرستی ادعای جناب شکوری‌راد و مبرا بودن ساحت دانشجویان مظلوم از اتهام ایشان را به‌وضوح ثابت می‌کند.

قبل از هرچیز باید بدانیم که تئوری «خروج از حاکمیت» آن روی تئوری‌ «عبور از خاتمی» بود؛ زیرا خاتمی‌ هیچ‌گاه معتقد به‌ «خروج از حاکمیت» نبوده است!

علی شکوری راد دبیر کل حزب «اتحاد ملت» و از اعضای سابق جبهه مشارکت نیز به‌تاریخ روز جمعه ۲۰ دی ۱۳۸۱ در جمع مردم گرگان در پاسخ به‌سوالی‌ مبنی‌ بر این‌که «آیا خروج از حاکمیت شعار است یا استراتژی‌؟»، گفته‌ است‌:
«… هر گاه فرد احساس کرد که نمی‌تواند به‌وظیفه خود عمل کند، از حوزه‌ اختیارات خود خارج می‌شود و استعفا می‌دهد؛ امروز کسانی‌ که نمی‌توانند در قبال مسوولیت خود انجام وظیفه کنند و با نارسایی‌ مواجه می‌شوند، خروج می‌کنند.»
پس همان‌طور که ملاحظه می‌شود تئوری دو وجهی «عبور از خاتمی و خروج از حاکمیت» ربطی به‌دانشجویان مظلومی ندارد که از سوی اقتدارگرایان، متحمل آن‌ همه فشار و اذیت و آزار از جمله حادثه دردناک ۱۸ تیر شدند و اکنون نیز تحت عنوان «دانشجویان عاصی» توسط جناب شکوری‌راد‌ متهم به‌‌‌ «عبور از خاتمی» می‌شوند!

اساسا دانشجویان نقشی در قدرت نداشتند که بخواهند از حاکمیت خروج و یا از خاتمی عبور کنند و این جناب شکوری‌راد بود‌ که طبق گزارش ایسنا در قامت نماینده مجلس ششم‌ و عضو شورای مرکزی وقت جبهه مشارکت در یک سخنرانی در آن زمان رسما تئوری «خروج از حاکمیت» بخوانید «عبور از خاتمی» را تایید می‌کند و نفی نمی‌کند.

سیدرضا خاتمی دبیرکل وقت جبهه‌ مشارکت سابق نیز‌ در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد به‌تاریخ‌ شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ این نکته را که تئوری «خروج از حاکمیت» در جبهه مشارکت مطرح شده، پذیرفته است و در پاسخ به‌این سوال که:
«نظرتان در باره طرحی‌ که آقای عباس عبدی با عنوان «خروج از حاکمیت» مطرح کرد چیست؟ واقعا قرار بود بعد از خروج از حاکمیت چه اتفاقی‌ بیافتد و چه چیزی‌ نصیب اصلاح‌طلبان بشود؟» گفته است:
«این تئوری آقای‌ عبدی‌ آن زمان حرف بی‌خود و بی‌حساب و کتابی‌ نبود، اما اجرایش به‌زمینه‌هایی‌ نیاز داشت.»
پس جناب سید‌رضا خاتمی صریحا پذیرفته است که تئوری «خروج از حاکمیت» بخوانید «عبور از خاتمی» در جبهه مشارکت و توسط جناب عباس عبدی، عضو شورای مرکزی جبهه‌ مشارکت، طراحی‌ و در شورای مرکزی حزب به‌تصویب رسیده است‌ و «این تئوری آقای‌ عبدی‌ آن زمان حرف بی‌خود و بی‌حساب و کتابی‌ نبوده، اما اجرایش به‌زمینه‌هایی‌ نیاز داشته‌ است.»!

بر این اساس‌ از جناب شکوری‌راد به‌عنوان عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت سابق و دبیرکل فعلی حزب اتحاد ملت انتظار می‌رود که در روایت تاریخ اصلاحات صادق‌ و دقیق باشند و مسوولیت تاریخی خود را در ماجرای طراحی تئوری «خروج از حاکمیت» بخوانید «عبور از خاتمی» بپذیرند و از اتهام‌زنی‌ به‌دانشجویان مظلوم اجتناب ورزند!

بدون تردید، این نوع‌ مسوولیت‌پذیری و رفتار صادقانه به‌اصلاح‌طلبی نزدیک‌تر است و می‌تواند در آسیب‌شناسی جنبش اصلاحات‌ و بازسازی ساختار جبهه‌ اصلاحات تاثیر به‌سزایی‌ داشته باشد؛ زیرا گذشته چراغ راه آینده است، البته به‌شرطی که در روایت گذشته صادق باشیم و از خطاها‌ عبرت بگیریم!


نظرات بسته است.

مطالب دیگر