بیانیه کانون نویسندگان ایران در نوزدهمین سالگرد قتلهای زنجیره ای ذگراندیشان و نویسندگان ایران منتشر شد.این بیانیه ضمن تشریح ماجرای قتلهای زنجیره‌ای از عموم مردم دعوت کرده تا در روز جمعه هفدهم آذرماه در امامزاده طاهر کرج بر مزار محمدجعفر پوینده و محمد مختاری، گرد هم آمده و یاد ایشان را گرامی بدارند. متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

در آستانه‌ی نوزدهمین سالگرد قتل‌های سیاسی پاییز ١٣٧٧ و حذف فیزیکی محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، دوتن از اعضای متعهد کانون نویسندگان ایران، سیاهی آن روزهای رعب و وحشت و تهدید چنان بر قامت پاییز سایه می‌افکند که هر قلب روشنی را به درد می‌آورد و انگیزه‌ی دادخواهی برای خون‌های پاک ریخته­ شده را در ذهن هر آزادی‌خواه، بیش از پیش بیدار می‌کند.

اکنون نوزده سال از جنایتی می‌گذرد که در راستای اجرای سیاست سرکوب و حذف مخالفان و دگراندیشان رخ داد. گرچه چنین سیاست­هایی در حکومت­های پیشین نیز به شکل­های مختلف از تهدید و به بند کشیدن و داغ درفش کردن به اجرا درمی‌آمد، در دوران حاکمیت جدید به برنامه­ای سازمان یافته، علنی و همه جانبه بدل شد که اگر هم جناحی از حاکمیت، در یک مورد خاص، قتل‌های پاییز ٧٧، زیر فشار افکار عمومی نتوانست آن را انکار یا پرده پوشی کند، طرح و اجرای آن را به نیروهای خودسر سازمان‌های امنیتی نسبت داد. اما بر کمتر کسی پوشیده است که برنامه­ای سازمان یافته برای نابودی نویسندگان، هنرمندان و روشنفکران مستقل و منتقد در کار بود که طی چند سال، نخست با سرهم کردن و پخش برنامه‌ی ننگینی چون “هویت” در تلویزیون جمهوری اسلامی، برای پاپوش دوزی و  بدنام کردن روشنفکران و آن‌گاه احضار مکرر نویسندگان مستقل و اعضای کانون نویسندگان ایران به مراکز امنیتی و ایجاد فضای رعب و وحشت و تهدید به قتل طرح‌ریزی شد و سپس چون نتوانستند روشنفکران مستقل را از پا در آورند کمر به قتل آنان بستند.

در نوزدهمین سالگرد قتل تبهکارانه‌ی محمد مختاری و محمدجعفر پوینده یاد جان‌باختگان آزادی را گرامی می‌داریم

در نوزدهمین سالگرد قتل تبهکارانه‌ی محمد مختاری و محمدجعفر پوینده یاد جان‌باختگان آزادی را گرامی می‌داریم

شواهدی که همان هنگام به دست آمد نشان داد سیاست حذف مخالفان پیشینه­ای دراز داشته است و هرگز به این دو قتل محدود نبوده است و سازمان های امنیتی خون بسیاری از مخالفان و دگراندیشان، از جمله زنده یادان سعیدی سیرجانی، ابراهیم زال زاده، احمد تفضلی، غفار حسینی، احمد میرعلایی، پیروز دوانی، حمید و کارون حاجی زاده، مجید شریف و… را ریخته‌اند.

پیگیری مستمر خانواده‌های قربانیان،ناصر زرافشان،وکیل برخی جانباختگان،بسیاری از اعضای کانون نویسندگان ایران،ابعادی از جنایت‌ها را آشکار کرد و سبب شد تا چندی پس از ماجرای قتل های سیاسیِ پاییز١٣٧٧، “دادگاهی” پشت درهای بسته و بدون حضور خانواده های جانباختگان و وکیلان آن­ها برگزار شود. اما از میان برداشته شدن سعید امامی، یکی از عاملان اصلی اجرای جنایت‌ها، پیش از برگزاری این دادگاه، سبب شد تا بیشتر مسایل مهم  این پرونده و  قتل‌های سیاسی دیگر همچنان در پرده‌ی ابهام و تاریکی بماند؛ چرا که افشای اعترافات او می­توانست بسیاری از ابعاد این پرونده را هر چه بیشتر باز کند و موجب افشای چهره آمران و عاملان اصلی جنایت‌ها شود.

کانون نویسندگان ایران که از آغاز فعالیت خود در ١٣۴٧ تا به امروز همواره تحت فشارهای امنیتی و ممانعت­های بسیار قرار داشته است و حتی برای برگزاری مراسم سالگرد جانباختگان راه آزادی بر مزار آن‌ها با ممانعت و سرکوب روبه رو بوده است، ضمن تجدید عهد با آرمان‌های انسانی و آزادی خواهانه یاران ستم کُشته خود برای برچیده شدن بساط سانسور و خفقان و تحقق آزادی اندیشه و بیان بی هیچ حصر و استثنا برای همگان، اعلام می­دارد که هرگز از دادخواهی برای خون‌های ریخته شده دست باز نخواهد داشت و تنها محاکمه و مجازات آمران و عاملان قتل­های سیاسی است که می تواند عدالت را بر ستمکاران و سرکوبگران جاری کند و زمینه‌ای فراهم آورد که در آینده سخن گفتن و خواست آزاد زیستن، جنایت شمرده نشود.

روز جمعه هفدهم آذرماه ساعت ٣ عصر بر مزار محمد مختاری و محمد جعفر پوینده در گورستان امامزاده طاهر کرج گرد می‌آییم و یاد و نام جانباختگان راه آزادی اندیشه و بیان را گرامی می‌داریم.

کانون نویسندگان ایران

١۴ آذر ١٣٩۶


نظرات بسته است.

مطالب دیگر