چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - حقوق بشر - خبر - ورزشی


جعفر سبحانی از مراجع تقلید شیعیان با شعاری خواندن طرح حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفته است:«این کار با عفت زنان سازگار نیست و مفسده‌آور است.»

آیت‌الله سبحانی که صبح سه‌شنبه در درس خارج خود در مسجد اعظم قم صحبت می کرد، با بیان اینکه حب النبی از همه حب‌ها برتر است،اظهار داشت:«اگرچه تبعیت از دستورات پیامبر حب نبی است ولی گرفتن مجلس جشن و قرائت قرآن و خواندن شعر برای پیامبر اکرم هم از مصداق‌های بارز ابراز دوستی و حب ما نسبت به ایشان است.» وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه “طبق فرمایش امام علی واجبات و فرائض در مرتبه بالاتری نسبت به مستحبات هستند” افزوده است:«در شرایطی که آمار اعتیاد و طلاق در میان زنان بالا رفته است مطرح کردن ورود آنان به ورزشگاه‌ها چه جایگاهی دارد؟ امروز دختران دم بخت در سن بالا در خانه مانده‌اند و شرایط ازدواج ندارند و در چنین وضعی، طرح حضور آنان در ورزشگاه نه تنها جزء فرائض نیست بلکه جزء مستحبات هم نیست.»

سبحانی با بیان اینکه «ورود زنان به ورزشگاه‌ها با عفت آنان سازگار نیست» اظهار داشت:«به جای اینکه برای این کارها طرح بدهند باید فکری برای ازدواج آنان بکنیم و طرحی برای کاهش طلاق و اعتیاد داشته باشند.» سبحانی ضمن شعاری خواندن این طرح‌ها افزوده است:«اگر دنبال رضایت خدا هستیم باید دنبال رفع مشکلات زنان برویم و اگر شعار می‌خواهیم موضوع دیگری است.»

اظهارات جعفر سبحانی در حالی بیان می شود که حضور زنان در ورزشگاه‌ها و تماشای مسابقات یکی از مطالبات حداقلی زنان ایران است. مطالبه‌ای که البته تا پیش از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ مسابقات ورزشی والیبال و بسکتبال در حضور زنان بدون هیچ مشکلی برگزار شده بود. تنها زمانی این محدودیت و ممنوعیت رخ داد که زنان مطالبه دیدار بازی های فوتبال را نمودند و در پی آن با اعتراض مراجع تقلید ورود زنان برای تماشای مسابقات مردان بطور کلی ممنوع شد. دولت یازدهم و دوازدهم در طول پنج سال گذشته از طریق دو معاونت حقوقی و معاونت زنان رئیس جمهور تلاش کرده تا این ممانعت را برطرف کند اما، این تلاشها همواره با شکست مواجه شده است. اظهارات آیت الله سبحانی یکی از موارد شکست پیگیری‌هاست.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر