سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی


به فاصله یک روز پس از کشته شدن علی عبدالله صالح به دست شورشیان الحوثی‌ مورد حمایت ایران، حسن روحانی که در سی و یکمین “کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی” سخن می گفت،ضمن محکوم نمودن “حملات هوایی ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی به صنعا” بصورت غیرمستقیم عربستان را تهدید کرده و گفت:«یمن هم از دست متجاوزین نجات خواهد یافت و ملت فداکار یمن متجاوزین را پشیمان خواهد کرد.»

در پی کشته شدن علی عبدالله صالح توسط شورشیان الحوثی، حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به صنعا با شدت بیشتری نسبت به روزهای قبل انجام شده است. علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن که نقش مهمی در جنگ داخلی یمن داشت، تا چند روز پیش درائتلافی با شبه‌نظامیان الحوثی،بر علیه نیروهای مورد حمایت عربستان سعودی در یمن می‌جنگید. تنها چند روز پیش از کشته شدن رئیس جمهور پیشین یمن، ائتلاف میان او و حوثی‌های مورد حمایت ایران در پی بروز اختلافاتی از هم گسست. عبدالله صالح شنبه گذشته در گفتگو با رسانه‌ها برای مذاکره با عربستان سعودی اعلام آمادگی کرده بود. اعلام این خبر، به درگیری میان طرفداران صالح و ارتش یمن با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران منجر شد و در پی آن صالح، به همراه روسای چند قبیله بزرگ یمن صنعا را به سمت زادگاه خود ترک نمود. در بین راه مورد حمله حوثی ها قرار گرفته و به همراه همراهانش کشته شده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران نیز  امروز سه‌شنبه،بدون اشاره مستقیم به قتل علی عبدالله صالح گفت که: «توطئه در نطفه خفه شد». در همین حال یک شبکه تلویزیونی سعودی از قول پسر آقای صالح وعده داد که انتقام او گرفته خواهد شد. احمد علی صالح وعده داد که او از حوثی‌های یمن انتقام خواهد گرفت. صالح پسر همچنین با اشاره مستقیم به جمهوری اسلامی گفت: «طنین خون پدرم همیشه در گوش ایران خواهد بود.» او همچنین از هواداران پدرش خواست تا «یمن را از شبه‌نظامیان حوثی ایرانی بازپس بگیرند». احمد علی صالح در زمان ریاست جمهوری پدرش مقام سفارت یمن در امارات متحده عربی را بر عهده داشت، اما در پی بالا گرفتن جنگ داخلی در این کشور و تشکیل ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، امارات او را در حصر خانگی قرار داد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر