سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - خبر - فرهنگی


سیدعباس صالحی  در پاسخ به این سوال که”برخی خواننده‌ها و موزیسین‌ها مانند حسین زمان، آریا آرام‌نژاد و هومن خلعتبری به شدت خواهان بازگشت به کشور و عرصه کار رسمی هستند. آنها در انتظار موضع رسمی وزارت ارشاد درباره بازگشت به کار خود هستند”پاسخ شما به آنها چیست، گفت:«برخی از اتفاقاتی که برای برخی از هنرمندان افتاده توسط پاره‌ای از مراجعی است که آن مراجع نقطه نظراتی را درخصوص این هنرمندان ابراز کرده‌اند. تلاش ما این است که تجدیدنظر و تغییر دیدگاهی ازسوی این مراجع نسبت به کسانی که در حوزه هنر فعالیت داشته و دارند، صورت بگیرد و در این رابطه، ان‌شاالله ما گفت‌وگوهای متقابلی را ادامه می‌دهیم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که “این گفت‌وگوها تا چه اندازه امیدوارکننده است و تا کجا پیش رفته است؟” اظهار داشت: این گفت‌وگوهاحتما امیدوارکننده بوده است که ما تلاش می‌کنیم.

وزیر ارشاد تنها گفت این وزارتخانه در تلاش است تا «تجدیدنظر و تغییر دیدگاه از سوی این مراجع نسبت به کسانی که در حوزه هنر فعالیت داشته و دارند صورت بگیرد». سید عباس صالحی گفت در توضیح بیشتر درباره تلاش‌هایش به «گفت‌وگوهای متقابل» بین وزارت ارشاد و مراجع اشاره کرد.

در سال ۱۳۹۴ علی جنتی، وزیر سابق ارشاد پیشین در واکنش به ممنوع الکاری در فضای هنری کشور ضمن رد این مساله گفته بود:«ما چیزی به عنوان ممنوع‌الکار نداریم. ما کسی را نداریم که نامش را به طور رسمی در جای خاصی اعلام کنیم و بگوییم فعالیت فلان خواننده به طور کلی ممنوعیت دارد.» به فاصله کمتر از دو سال حالا، صالحی وزیر ارشاد دولت دوازدهم نه تنها ممنوع الکاری برخی از هنرمندان را تکذیب نکرد بلکه رفع آن را منوط به «نظر پاره‌ای از مراجع» دانست.

درسال‌های اخیر ائمه جمعه نیز در سخنرانی‌های خود به مخالفت با موسیقی و برگزاری کنسرت های موسیقی نمودند. تا جایی که کنسرت موسیقی در برخی شهرهای ایران از جمله کاشان، مشهد، قوچان، زنجان و … را با مداخله خود لغو کردند. اتفاق لغو  کنسرت‌ها حاکی از قدرت عمل نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در شهرستان‌ها نسبت به مقامات دولتی است.

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران،امام جمعه مشهد که بیشترین مخالفت با موسیقی وبرگزاری کنسرت‌ها را دارد در یکی از خطبه‌های نماز جمعه خود گفته است:«از نظر بنده برگزاری کنسرت در مشهد آزادی هنر نیست بلکه ولنگاری و مطرب‌بازی است و طرفداران برگزاری کنسرت بدانند که حامی‌شان خبرگزاری رسمی آلمان همان کشوری است که با سلاح شیمیایی، صدام را در هشت سال جنگ علیه ایران یاری می‌کرد. به آلمان چه ربطی دارد که در یک گوشه مشهد کنسرت برگزار نشده است.اگر در مشهد کنسرت اجرا نمی‌شود، این امر به معنای اعمال قدرت، حکومت و دستور و مسئله طلبگی نیست، ما با موسیقی مسئله نداریم، بلکه مسئله موسیقی مطرب‌بازی است

۱۱ مرداد ۹۶ جمعی از اهالی موسیقی در اعتراض به این محدودیت‌ها با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی،خواستار رسیدگی به این وضعیت شدند.این هنرمندان در نامه خود با اشاره به وعده‌های رییس جمهور پیش از انتخابات مبنی بر حل موضوع لغو کنسرت‌ها نوشته بودند:«او باید از “حقوق شهروندی هنرمندان” دفاع کند.» نزدیک به پنج ماه از این نامه گذشته اما در این مدت چند کنسرت دیگر از جمله کنسرت شهرام ناظری و حافظ ناظری در قوچان مشهد لغو شد و هنوز هنرمندان ممنوع الکار موفق به بازگشت به کار نشده‌اند.

خانه موسیقی ایران نیز در اردبیهشت ماه ۱۳۹۵ با ارسال نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه از«لغو سریالی کنسرت‌ها و اجازه ندادن به زنان نوازنده برای حضور در کنسرت» نسبت به این رویه غیرقانونی اعتراض کرد. خانه موسیقی در این نامه اشاره کرد بود:«قبلا به دادستان کل کشور نامه های نوشته اند و همچنین جلساتی با معاون سیاسی امنیتی دادستانی کل کشور برای حل این مساله داشته اند اما تاکنون هیچ نتیجه ای به دنبال نداشته است.»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر