پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶

بخش:
مطالب ویژه - گزارش


مازیار بهرامی _ علیرغم تاکیدهای دانلد ترامپ رئیس جمهور تندروی آمریکا بر لزوم گسترش تحریم ها علیه جمهوری اسلامی و حتی جنگ با این رژیم، خبرها از همدستی نزدیکان او با دولت احمدی نژاد برای دور زدن تحریم های هسته ای حکایت دارد.

در جمهوری اسلامی چندین نفر از باندهای قدرت، متهم به سودجویی از تحریم های هسته ای هستند؛ حال با اعترافات جدید «رضا ضراب»، متهم ایرانی_ترکیه ای که در آمریکا در حال محاکمه است، معلوم شده تندروترین بخش های دولت آمریکا با عقب مانده ترین بخش های حکومت ایران در این موضوع همکاری داشته اند.

رضا ضراب متهم ایرانی_ترکیه ای دور زدن تحریم های جمهوری اسلامی در زمان رئیس جمهور قبلی آمریکا، برای اولین بار از جزییات پرونده چند ساله ده ها میلیارد ریال پولشویی که دولت ترکیه در آن دست داشت پرده برداشت. او دیروز برای اولین بار بر علیه همدستش که در این پولشویی دست داشت در دادگاه صحبت کرد.

این پرونده از سال ۲۰۱۶ آغاز شده است. ضراب بیش از یک سال مورد بازجویی قرار گرفته و سرانجام مجبور به اعتراف شده  است.

در دادگاه چهارشنبه به عنوان یک شاهد کلیدی ضراب در برابر بازپرسان آمریکایی ضراب ناگهان به نقش «مهمت هاکان» یکی از مدیران ارشد بانک دولتی هالک بانک به عنوان «موثرترین شخص معاملات بانکی» اشاره کرده است؛ او کمک کرده این طرح با قانون تحریم هایی آمریکایی منافاتی نداشته باشد.

ضراب در چندین نوبت به توصیه آتیلا در مورد چند معامله مشخص در کنار «سلیمان اصلان» اشاره کرد.

تقسیم سودها

ضراب همچنین بر انتقال پول از طریق «هالک بانک» با تقسیم سود پنجاه_ پنجاه تاکید کرد. در این معاملات ضراب روزانه پنج تا ده میلون یورو انتقال می داد که در نهایت به حساب بانک مرکزی ایران واریز می شد.

او در این مورد همچنین به سهم «سفر گالیکان» وزیر وقت اقتصاد ترکیه هم اشاره کرده است. در این معامله «گالیکان» ۵۰ میلیون دلار، معادل ۵۹ میلیون یورو سود را مال خود کرد.

بر اساس این طرح ایران می توانست از درآمدهای خود برای دادوستدهای بین المللی استفاده می کند. او چگونگی انتقال پول و طلا را به دبی و این که این انتقال حداقل نیازمند چندین معامله دیگر بود توضیح داد.

ضراب چند میلیارد یورو را از طریق هالک بانک به دبی انتقال داد.  پیش از این محاکمه ضراب به شرط همکاری و معرفی همدستان، از زندان آزاد شده بود.

«آتیلا» به اتهام «پولشویی» و «نقض تحریم ها» یکی از ده متهم دستگیر شده همراه با رضا ضراب بود. متهمان دیگر مدیران ارشد دولتی و بانکی بودند؛ اما فقط او و ضراب در آمریکا حضور دارند. این پرونده تنش میان آمریکا و ترکیه را فراهم ساخت. اردوغان اعلام کرد این اتهامات برای ضربه زدن به اقتصاد ترکیه مطرح شده است.

این پرونده ارزش لیر ترکیه را در برابر دلار آمریکا به میزان یازده درصد یعنی بالاترین کاهش نرخ ارز در سال جاری فراهم  کرد.

ضراب شهادت داد تلاش کرده که یک حساب را در «آکتیف بانک» ترکیه باز کند که موفق نشد؛ چون ایرانیان به مجوز نیاز نداشتند. او سرانجام با کمک «وزیر امور اروپای» وقت، موفق به باز کردن این حساب شد.

مالک بانک یک گروه و در رأس آنها داماد اردوغان بودند. «دنیز بانک» سومین بانک ترکیه ای  بود که رضا ضراب از طریق آن به پولشویی و دور زدن تحریم ها به نفع جمهوری اسلامی و با همکاری دولت ترکیه دست زد.

انتقال پول به بانک مرکزی زیاد ادامه نیافت اما او به زودی موفق شد پول را به حساب بانک ملت و سرمایه واریز نماید. «آکتیف بانک» مشارکت خود را در این نقل و انتقالات بانکی متوقف کرد؛ چون به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام می شد.

در ایران و از زمان روی کار آمدن حسن روحانی،  نام «بابک زنجانی» از چهره های مورد اعتماد نظام به عنوان متخلف اصلی دور زدن تحریم ها مطرح شد.

او توانست از طریق رابطه با اعضای بیت خامنه ای، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی، وزارت نفت که رستم قاسمی، فرمانده پیشین قرارگاه ثارالله سپاه بود، وزیر صنایع، رحیم مشائی و شخص احمدی نژاد، تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را دور بزند.

زنجانی توانست از این طریق به میلیاردها دلار ثروت دست یابد که هنوز این مبلغ را علیرغم تهدید حکم اعدام به حساب دولتی واریز نکرده است.

هنوز اطلاع دقیقی از رابطه «رضا ضراب» و «بابک زنجانی» به بیرون درز نکرده اما هر دو این افراد که برای دور زدن تحریم ها برای جمهوری اسلامی فعالیت می کردند، به ارتباط با مقامات دولت قبل و نزدیکان آنها از جمله محمود احمدی نژاد و «حمید رسایی» نماینده پیشین مجلس اعتراف کرده اند.

ضراب ماجرای دیدار با این نماینده سابق را در همین جلسه دادگاه مطرح کرد.

به گزارش بلومبرگ، ضراب در این جلسه دادگاه درباره روشهای دیگر  انتقال پول به ایران صحبت کرد. به نوشته بلومبرگ « او سپس معامله با یک  جواهر فروش را امتحان کرد. بر اساس این روش، ابتدا طلا به این جواهر فروش منتقل می شد و او آن را به پول تبدیل می کرد. به گفته ضراب، این روش جواب داد. در همین رابطه او به هالک بانک مراجعه کرد اما مدیر عامل آن یعنی «اصلان» با این برنامه موافقت نکرد چون ضراب آدم شناخته شده ای بود؛ ضراب با ابرو گوندش یکی از سرشناس ترین خواننده های ترک ازدواج کرده بود.»

ضراب در نهایت از طریق وزیر اقتصاد وقت، کالایان و پرداخت ۵۰ درصد سود به او این پروژه را پیش برد.

به گزارش ام اس ان بی سی، ضراب بعد از دستگیری در سال ۲۰۱۶، او دو وکیل برای بررسی پرونده ای که به نام «تبادل زندانی» معروف شده بود استخدام کرد.

ضراب نام آن دو زندانی را فاش نکرد اما دو نفر از وکلای قانونی اش یعنی شهردار پیشین نیویورک به نام رودی جولیانی و جنزال سابق آمریکا در همین مورد به ترکیه رفتند.

آیا جولیانی در جهت معامله با ترکیه بر سر بازگرداندن ضراب تلاش می کند؟ ابعاد شهادت ضراب هنوز مشخص نشده اما برخی منابع به «ان بی سی» گفته اند که تیم «مولر» در حال بررسی این موضوع است که مقامات ترک به مایک فلین که یک مقام مشاور امنیتی آمریکایی بوده برای حل این مسئله رشوه داده اند؟ مایک فلین همواره این موضوع را رد کرده است.

این که چرا باید رودی جولیانی و مایک فلین از نزدیکان دولت دونالد ترامپ که از حامیان اصلی تحریم و حتی جنگ با ایران هستند، برای استرداد دور زننده مهم تحریم های جمهوری اسلامی با ترکیه همکاری کنند، از پرسش هایی است که فعلاً بی پاسخ مانده است.

 

 

 

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر