یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶

بخش:
جهان - سیاسی - گفت‌و‌گو


دماوند- رحیم همتی: حزب سوسیال دموکرات آلمان به عنوان یکی از قدیمی ترین احزاب جهان و دومین حزب قدرتمند در این کشور از اتحاد دو تشکل کارگری در ۲۷ می ۱۸۷۵ در شهر لایپزیک آلمان شکل گرفت. این حزب پس از جنگ جهانی دوم سه صدراعظم به نام های ویلی برانت ،هلموت اشمیت و گرهارد شرودر داشته است.
مبنای سیاست های این حزب کاملا سوسیالیستی است، اما در دوره صدارت گرهارد شرودر تا حدودی سیاست های نئولیبرالیستی اتخاذ کرد ولی همچنان به اصول سوسیال دموکراسی پای بند ماند.

علاقه مندان به فعالیت های سیاسی در این حزب از سن چهارده سالگی می توانند ثبت نام کرده و عضو شوند، شکل فعالیت سازمانی این حزب از چهارده تا سی و پنج سالگی را جوانان و بالای آنرا بزرگسالان که متشکل از چهارصد و چهل هزار نفر عضو می باشد، البته سی و دودرصد اعضا را بانوان تشکیل می دهند، کلیه اعضا و فعالان طبق دریافت ماهیانه خود از کار و یا فعالیت های اقتصادی شان موظف به پرداخت حق عضویت هستند که از پنج یورو در ماه شروع می شود. دانش آموزان و دانشجویان دو و نیم یورو در ماه حق عضویت پرداخت می کنند و هر دو ماه نشریه ای به نام رو به جلو نیز برای اعضا منتشر شود که فعالیت ها و سیاست های حزب را گزارش می کند.

حزب سوسیال دموکرات در آخرین انتخابات که در اکتبر سال جاری برگزار شد با شکستی بزرگ پس از جنگ جهانی دوم توانست ۱۵۳ از ۷۰۹ کرسی پارلمان را از آن خود کند. در پارلمان های مجالس ایالتی صاحب ۵۲۳ از ۱۸۲۱ و در پارلمان اتحادیه اروپا ۲۷ از ۹۶ کرسی است.

مارتین شولتز Martin Schultz دبیر کل کنونی سوسیال دموکرات ها رهبر اسبق اتحادیه اروپا بود که از سوی حزب به عنوان کاندیدای صدراعظمی مقابل خانم انگلامرکل به فعالیت پرداخت که با شکست تاریخی سوسیال دموکراتها وی نیز ناکام ماند.

حزب سوسیال دموکرات آلمان که با نتیجه ای غیر قابل باور ۲۰.۵ درصدی در انتخابات جاری که به بزرگترین شکست این حزب پس از جنگ جهانی دوم معروف شد بلافاصله پس از اعلام نتائج انتخابات با اعلام خروج از دولت ائتلافی با حزب خانم مرکل وضعیت اپوزیسیون را برای خود تعریف کرد.

کادرهای مرکزی و اندیشمندان این حزب با اپوزیسیون شدن سوسیال دموکرات ها در مجلس آینده با طرحی با نام “بازسازی حزب سوسیال دموکرات “و “دوباره برخاستن” از تمامی اعضا و فعالان خواستند که برای بهبود وضعیت حزب نظر بدهند و فعال بشوند و کلیه برنامه ها و اهداف حزب را مورد بحث و نقد جدی قرار بدهند.
اما در اولین گام انتخاب خانم آندره آ نالسAndrea Nahles بعنوان رئیس فراکسیون حزب در پارلمان ملی بود.
در پی این انتخاب نشریه سازمانی حزب (رو به جلو) گفتگویی را با ایشان ترتیب داده است که ترجمه آن را در ادامه برای علاقه مندان به تحولات آلمان و احزاب سیاسی این کشور می آوریم.

آندره آ نالس، برای چه حزب سوسیال دموکرات در انتخابات پارلمان شکست خورد؟
این یک سئوال بزرگی است که برایش یک پاسخ وجود ندارد. مهمترین درک و فهم عدم چشم انداز روشن ماست. همچنین من در روزهای آخر قبل از انتخابات متوجه شدم که خیلی از رفقای ما نیز دقیقا نمی دانستند که برای چه هستیم.
من به کل خودانتقادی می گویم:ما خیلی راجع به جزئیات و کمتر راجع به کل صحبت کردیم.آنچه که من خیلی تلخ می دانم مسئله بزرگ اعتماد است که آن را در سال ۲۰۱۳ تجزیه کردیم و در سال ۲۰۰۹ خیلی آشکار بود.
ما اعتماد سازمان های سندیکایی را به عقب بردیم، موفق نشدیم بخش بزرگی از رای دهنده گان را که در سال های قبل از سوسیال دموکرات المان ناامیدانه روی برگردانده اند برگردانیم. و همچنین صادقانه[باید بگویم] انتخاب کاندیدای صدراعظمی هم کمک کننده نبود.
در حال حاضر آنچه که مهم تر است ما در ارتباط و در مقیاس دیالوگ از انتخابات در سال های گذشته [تجربه]حاصل کرده ایم ثابت قدم و استوار ادامه بدهیم و رها نکنیم.

چگونه باید این کار را انجام داد؟

در فراکسیون به گفتگوی مستقیم و رو در رو با شهروندان اجماع کردیم که در دسامبر ادامه پیدا خواهد کرد. سیگنال ما چنین خواهد بود: ما خودمان را پنهان نمی کنیم ، بلکه دوباره بیرون می رویم و گوش می دهیم. ما می پرسیم: چه چیزی برای شما مهم است؟ ما باید بر روی چه چیزی کار کنیم؟ آینده چگونه باید باشد؟ همچنین این یک واکنش برای بحران اعتماد است.

 شما همچنین از نبود احساس و همدردی در حزب انتقاد کردید، این با وجود مارتین شولتز در حزب و شما بعنوان شخص اول فراکسیون برطرف نشده است؟

مارتین شولتز پرشور و احساسی و قابل دسترس است ، این یک مزیت بسیار بزرگ و همچنین یک تمایز با خانم مرکل است. اما با نقص احساس و شور منظور من کاندیدای ما نیست [مارتین شولتز]و همچنین رئیس جدید فراکسیون در پارلمان(با خنده). بلکه من منظورم از آن شیوه است، به چه شیوه ای ما حامل سیاست خواهیم بود‌.

اگر صادق باشیم، ما کمپین های انتخاباتی انجام دادیم و خیلی بر روی تکنیک صحبت کردیم. [مثلا بر روی ] سطح حقوق بازنشستگی با ۴۸ درصد و یا شکاف دستمزد بین مرد و زن با ۲۱ درصد_ با آن نمی توانیم اصلا چیزی را شروع کنیم. ما بایستی دوباره یاد بگیریم، بگونه ای صحبت کنیم همانگونه که پشت میز در آشپزخانه و یا زمان های تنفس کاری هنگام قهوه خوردن صحبت می کنیم.

فراکسیون در پروسه بازسازی حزب سوسیال دموکرات چه نقشی را می خواهد در پارلمان بازی کند ؟

بازسازی در حزب یک پروسه مشترک است. ما صدای عدالت اجتماعی هستیم و می خواهیم در حکومت جدید به انگشتانی نگاه کنیم که منافع کارگران را در پی خواهد داشت. ما می خواهیم تا آنجایی که می شود سریع در محل با مشارکت در بحث حضور داشته باشیم. ما اجازه نداریم با تحلیل در محل ساکن بمانیم. این اشتباه را ما در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ انجام دادیم. ما باید، تحلیل را مستقیما به عمل هدایت کنیم.
اهمیت برجسته برای ما پاسخ به سوالات بزرگ است: ما چگونه می خواهیم اقتصاد دیجیتالی را شکل بدهیم، جامعه اجتماعی مان را نو کنیم، مهاجرت و ادغام را کنترل کنیم؟ و چگونه می خواهیم خودمان را به عنوان حزب اروپایی منسجم و استوار نگه داریم؟

 نقش شما به عنوان رئیس فراکسیون در پارلمان و مارتین شولتز به عنوان رئیس حزب چگونه خواهد بود؟

پارلمان در ائتلاف بزرگ، مکانی تعیین کننده برای مناظره های بزرگ مابین احزاب نیست. پارلمان دوباره معنی دیگری پیدا خواهد کرد_ همچنین به عنوان مکان عمل سیاسی، برای رقابت سیاسی در آلترناتیو روشن!
ما برای ایجاد چنین فراکسیونی بحث هایی محتوایی در پارلمان را هدایت ودر نتیجه به نفوذ عمومی گسترده که یکی از بزرگترین چالش هاست که من برایش تلاش خواهم کرد.
برای مارتین شولتز بر خلاف قابلیت های انتخاباتی تعیین موقعیت اساسی در حزب [وظیفه اش]خواهد بود.
وظایف ما در نقش های متفاوت ما پایدار می باشند و ما دو نفر کار زیاد(وظیفه سنگینی) خواهیم داشت.

سوسیال دمکراتها پس از انتخابات پارلمان سال ۲۰۰۹ نیز وضعیتی مانند حال داشتند. شما در آن زمان دبیرکل بودید. چه تفاوتی بین وضعیت فعلی و هشت سال قبل وجود دارد؟
آن چیزی که پر اهمیت و سخت بود این است که شکست اعتماد پس از این انتخابات در پایین ترین سطح قرار گرفت، ما در سال ۲۰۰۹ براین نظر بودیم که اعتماد از دست رفته را می توانیم برگردانیم، انتخابات ۲۰۱۳ همانند قبل بود . مردم در انتخابات به ما گفتند : ما برنامه های شما را خوب می دانیم ، اما به شما باور نداریم که شما بخواهید واقعا اجرا کنید. بعدا در حاکمیت فکر کردیم: دوباره می توانیم پیاده کنیم. ما قول دادیم و پایش ایستادیم. به هر حال کارهای انجام شده از جمله بازنشستگی در ۶۳ سالگی ، برابری زنان در حقوق های کاری، موضوعاتی نبودند که بتوانند بر آرای مردم تاثیرگذار باشند.

چه نتیجه ای را شما از آن دریافت می کنید؟
پرسش اساسی ما باید از روش سیاست و گفتگو باشد. مسائل را نمی توانیم بر دوش رای دهنده گان بندازیم، و بگوئیم ، بله البته مبارزات انتخاباتی خوب بودند، کاندیدای ما مبارزه کرد، برنامه ام خوب بود، اما این رای دهنده گان متوجه نشدند نفهمیدند. این بیانات را ما قبلا هم داشتیم. من فورا اخطار می دهم ، این اشتباه دوباره تکرار شود.

برخی از افراد در حزب خواستار یک “برنامه سیاست” جدید هستند، آیا کمک کننده خواهد بود؟
ما نیازمند بحث بر روی برنامه هستیم، بله. ما بایستی سبک سنگین کنیم که آیا آن هم زمان یک سیاست جدید خواهد شد.

 نباید حزب روشن کند که در عصر دیجیتال و جهانی شدن ارزش اساسی برایش چیست؟

بله، ما باید این سوال را دنبال کنیم. به عنوان مثال : آزادی در عصر دیجیتال چییست؟ مردم دائما همه جا مشخصات شان را می دهند، برای این که آنها سریعا چیزی را می خواهند بخرند. مصرف کننده اینگونه خودش را آزادی اش را از دست می دهد. اما حمایت برای آن چه معنی می دهد؟
ما باید همچنین همبستگی در زندگی را نو احساس کنیم. برای این که در همبستگی است که مردم احساس می کنند کمتر باید شروع کنند. (منظور ممانعت از به اول خط برگشتن)
من آن را نشانه ای می بینم که”ما” یک بحران دارد. گروههای مردمی اغلب بدون سخن مقابل یکدیگر می ایستند و یا بیشتر کنار همدیگر . البته به طور فزاینده ای در تنش زندگی می کنند.
چگونه ما به عنوان سوسیال دموکرات می‌توانیم با آن کنار بیاییم یک سوال در پروسه بازسازی می تواند باشد.
برای این که من مطمئن هستم : اشتیاق برای یک “ما” هنوز هم وجود دارد.

مارتین شولتز گفت : سوسیال دموکرات ها باید یک پروژه روشن برای آینده را نماینده گی کنند. آن چه می تواند باشد.

وقتی شما الان از مارتین شولتز بپرسید، او خواهد گفت: اروپا. و او راست می گوید. اروپا یک پاسخ برای احساس کنترل خسارت و ناتوانی در عمل دولت_ملت هاست. اما ما باید به این سوال هم پاسخ بدهیم ، ما چه چیزی را از اروپا می خواهیم به دست بیاوریم. برای من این سوال سرمایه داری دیجیتال هم ایجاد می شود. چگونه می خواهیم از خودمان در مقابل به هم ریختگی بازار اجتماعی دفاع کنیم، وقتی به عنوان مثال شرکت های اینترنتی آنجا نیستند که مالیات شان را بپردازند،جایی که آنها سود خود را می کنند؟ ما باید از جزئیات فاصله بگیریم ، به سمت سوالات بزرگ برویم.

 حزب سوسیال _دموکرات به عنوان رهبر اپوزیسیون بین دو حزب چپ و آلترناتیو برای آلمان قرار گرفته است. چگونه می‌خواهید با آن کنار بیایید؟

نقطه اصلی برای ما به عنوان رهبر اپوزیسیون چالش کشیدن حکومت است. و ما باید روی پیام خودمان، روی پروفایل خودمان کار کنیم یک پرو فایل مختص به خود فقط به میزان بسیار محدودی از دیگران متفاوت خواهد بود، آنچه که ما نیاز داریم، یک حزب سوسیال دموکرات پاک است.


نظرات بسته است.