سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - خبر - سیاسی


در پی حادثه تاثر برانگیز زلزله در کرمانشاه  و مناطق غربی ایران گروهها و شخصیتهای سیاسی اپوزیسیون ایران با ارسال پیام تسلیت و همدردی خود خطاب به هموطنان مصیبت دیده با بازماندگان این حادثه تلخ ایراز همدردی نمودند.

مهندس عباس امیرانتظام سخن‌گوی دولت موقت و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب با انتشار پیامی حادثه زلزله کرمانشاه و مناطق غربی ایران را به عموم هموطنان و مردم داغدیده این مناطق تسلیت گفت. وی در پیام خویش ضمن اعلام همددری ازعموم مردم درخواست کرده تا «در هر کجا که هستند و به هر نحوى که مى توانند به یارى زلزله زدگان بى پناه شتافته و وظیفه انسانى خود را در حد توان ادا نمایند.»

وی در پیام خود ضمن انتقاد از فقدان انسانیت می نویسد:«به رغم تفکر رو به گسترش عمومى که”انسانیت دیگر در جامعه ما جایى ندارد” نمى خواهم و نمى توانم آنرا هرگز باور کرده و مصرانه و مفتخرانه بر این گفتار پا مى فشارم که :  بنى آدم اعضاى یکدیگرند| چو عضوى به درد آورد روزگار| دگر عضو ها را نماند قرار. بدون شک خداوند دادرس نیز همواره یار و یاور همه ما در این راستا خواهد بود. باشد که تبلور انسانیت و تداوم آن را را در انجام اعمال نوعدوستانه شاهد باشیم.»

دکترابوالحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهور پس از انقلاب ۱۳۵۷ نیز با صدور پیامی ضمن تسلیت خطاب به ملت داغدار ایران می نویسد:« به شما تسلیت عرض می‌ کنم و یادآور می‌ شوم که، در این زمان، ایران ما، زلزله خیز است، سیل خیز است، کم آب است. یعنی طبیعتی برانگیزنده به ابتکار و کوشش دارد و این می‌ تواند فرصتی برای ما باشد اگر خود را تغییر دهنده بدانیم و بخواهیم و استعداد های خود را بکار گیریم.»

دکتر بنی صدر با انتقاد به این مساله که برخی زلزله را مجازات خداوند برای انسان می نامند، ضمن اشاره به قصور انسانی در استفاده از دانش و فن و بی توجهی به احقاق حقوق خویش از زمامداران مستبد در ادامه می افزاید:«این بار، زلزله در غرب کشور و درعراق،مرگ و ویرانی ببار آورده‌ است. آنانکه به شما می‌ گویند مجازات خداوند است، دروغ می‌ گویند. خداوند زمین را مسخر انسان گردانده‌ است. پس تقصیر از ما انسان‌ ها است که پایه‌ های زندگی را استوار نمی‌ کنیم. دانش و فن را در بناها که بنا می‌ کنیم، بکار نمی گیریم. آب‌ ها و ذخائر آبی  را نیک اداره نمی‌ کنیم. در زندگی اجتماعی، به حقوق خویش عمل نمی‌ کنیم. از این رو است که هر سانحه و فاجعه‌ ای به ما یادآور می‌ شود: اگر توانایی‌ های خود را بکار بگیرید، گرفتار ما نمی‌ شوید. اگر از حقوق خویش غافل نشوید و اجازه ندهید زمامداران مستبد فقر را بر شما و طبیعت شما حاکم کنند، فقر و قهر، ایران را فرا نمی‌ گیرد. »

وی در پایان پیام خود مردم را به تلاش برای تغییر دعوت نموده و می نویسد:« راستی این‌ است که این ما هستیم که باید تغییر کنیم و تغییر دهیم. سانحه‌ های طبیعی قابل پیشگیری هستند و اگر پیشگیری نکنیم، کار روزمرۀ ما، تسلیت گفتن به یکدیگر می‌ شود. بیائید، دست‌ کم، تسلیت را با این یادآوری به خود همراه کنیم: تا تغییر نکنیم و تغییر ندهیم، گرفتار جباران و «قهر طبیعت» می‌ مانیم.»

هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران نیز با انتشار بیانیه ای سانحه وقوع زلزله در مناطق غربی کشور و شهرهای استان کرمانشاه راتسلیت گفته و می افزاید:«از هموطنان عزیز در همه جای ایران درخواست می کنیم که با همه توان و هرگونه امکاناتی که در اختیار دارند به یاری آسیب دیدگان این زلزله بشتابند.»

این هیئت در بیانیه خود ضمن انتقاد از عدم توجه دولت به مقررات ایمنی ساختمان و مقاوم سازی بنا،می نویسد:« با دریغ و تاسف زیاد باید خاطرنشان کنیم که در سرزمین زلزله خیز ما چه درگذشته و چه در حال حاضر حاکمیت ها هرگز کوشش لازم و نظارت کافی و بایسته را برای مقاوم سازی ساختمان ها در مقابل زلزله به عمل نیاورده اند تا از این مصائب بزرگ جلوگیری گردد.»

زهرا صفارپور دبیر کل حزب پان ایرانیست نیز با انتشار بیانیه ای از طرف این حزب ضمن تسلیت به زلزله زدگان و ملت ستم کشیده ایران با انتقاد از سیاستهای کلی نظام در “صدور انقلاب و بی توجهی به مشکلات مردم در ایران” می نویسد:« آنچه بیشتر مایه تأسف است اینکه سى وهشت سال است حکومت جمهورى اسلام ایران در فکر صدور انقلاب بوده و در انجام وظایف اصلى خود که ایجاد امنیت، رفاه ،و سلامت مردم ایران است شانه خالى کرده و براى چندمین بار اثبات کرد که کمترین توجهى به سرنوشت ملت ایران ندارد.»

این تشکل سیاسی در ادامه بیانیه خود با اشاره کمکهای متعدد ایران به دولت سوریه و حزب الله لبنان و شورشیان حوثی یمن نسبت به بی توجهی حاکمیت در تامین ملزومات مرتبط با حوادث غیرمترقبه و امدادرسانی آورده است:« چگونه است که بودجه نجومى کشور مى تواند جوابگوى حسن نصرالله و سوریه و عراق و یمن و جیب آقازاده ها باشد ولى ملت ایران که خود سهامدار آنست نمى تواند سهمى از آن داشته باشد تا در اتفاقات طبیعى و به زمان مناسب از آن استفاده کند و باید بخاطر عدم کمک رسانى مناسب و بى تدبیرى آقایان دشخوش صدمات مضاعف شود؟!»

حشمت الله طبرزدی دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران نیز ضمن تسلیت به هموطنان و سپاسگزاری از حضور گسترده هم میهنان در کمک به آسیب دیدگان می نویسد: «این عالیترین جلوه کمک و همدردی است که البته برخی نهاد های نظامی از ان پیشگیری می کنند.برای این که از مردم می ترسند.باید بیش از پیش به کمک اسیب دیدگان شتافت.»

دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران نیز ضمن انتقاد از جنگ افروزی ایران در کشورهای منطقه،خطاب به هموطنان ایرانی می افزاید:«هم میهنانم، ایا باید به رسم پیرمردان و پیر زنان از دست زمین و چرخ و فلک گلایه و شیون کنم؟یا به رسم تقدیرگرایان آنرا نشانه خشم خدا به دلیل گناه بندگان تعبیر نمایم.اما ثروت های همین مردم را چپاول کرده و یا در سوریه، لبنان، یمن وعراق هزینه ی جنگ افروزی نمایم؟از جیب مردم به نام مسکن مهر، جیب خودم را پر کنم اما با یک تکان زمین،همین مسکن مهر، بر سر ساکنین فرو بریزد؟

مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده پیام دانشجو با اشاره به شعارهای داده شده در انقلاب ۱۳۵۷ ایران می نویسد:«… با انقلاب بهمن ۵۷ قرار بود، ثروت های کشور، برای ترقی و رفاه و امنیت و ازادی مردم و کشور هزینه شود و روستاها آباد شود و شهرها مدرن و ملت از فقر و عقب ماندگی نجات پیدا کند.اما، شوربختانه بر خلاف ان عمل کردند و کشور اینک با یک لرزش زمین در ماتم و عزا فرو می رود.»

حشمت الله طبرزدی در پیام خود ضمن اشاره به چگونگی خرج کرد درآمدهای ملی کشور می نویسد:«درآمدهای ملی در یک نظام ازاد و دموکراتیک که اقتصاد و سیاست ازاد و رقابتی است، با درآمد های خصوصی،به کار گرفته می شود و ساختارهای مقاوم و بهینه شده جایگزین زیرساخت ها و بافت های فرسوده ی شهری و روستایی می شود و هر روز شاهد مرگ و ویرانی و عزا به دلیل لرزیدن زمین،در کشور پهناور و لرزه خیز ایران نیستیم.»

نعمت آزرم شاعرمعاصر و از بنیانگذاران کانون نویسندگان ایران ساکن فرانسه نیز با انتشار یک دوبیتی این ضایعه ملی را تسلیت گفته است:«هم اندوه با زلزله زدگان | کم بود مگر غمان آزادی و نان | تا میهنمان سخت بلرزد زین سان | آوار بلای شیخ کم بود مگر | تا مویه کند به سوگ ملی ایران»

رضاپهلوی ولیعهد سابق ایران نیز در پیامی خطاب به هموطنان زلزله زده ضمن تسلیت به بازماندگان می نویسد:«ضمن همدردی با همه شما و بویژه بازماندگان این فاجعه ملی و تاسف بسیار از وقوع چنین رویدادی دردناک یادآورمی شوم که تنها همبستگی ملی و همدلی و یاری، در یاوری و امداد رسانی و کمک به یکدیگر میتواند اندکی از بار سنگین اندوه آسیب دیدگان بکاهد و آرامشی نسبی را در جامعه زجر دیده و رنجور ما پدیدارسازد.»

 

 

 

 


نظرات بسته است.