سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - خبر


به فاصله کوتاهی از وقوع زمین لرزه و رسیدن صبحگاه در این مناطق، عکسهای عکاسان خبری و شهروند خبرنگاران حاضر در این مناطق خبر از تخریب گسترده ساختمانهای نوساز پروژه مسکن مهر در این نواحی می داد. ریزش ساختمانهای پروژه ای که توسط دولتهای نهم و دهم ساخته شد و در چهارسال اخیر آرام آرام به مردم خریدار واحدها تحویل شده بود. واکنش مردم به این خرابی گسترده حاکی از حیرت و تعجب از شدت تخریب ساختمانهای نوساز بود. آنهم در حالی که ساختمانهای مجاور پروژه که توسط مردم بنا شده اند، کمترین خسارات را متحمل شده اند.

مسکن مهر روی گسل بود

اولین‌ واکنش‌های مرتبط با زلزله و تخریب مسکن مهر از سوی مسعود شریفی، مدیرکل راه‌وشهرسازی استان کرمانشاه منتشر شدو شریفی روز گذشته به خبرنگاران گفته بود:«ساختمان‌های مسکن مهر روی گسل بنا شده‌اند و تخریبشان طبیعی است. در این شهرستان دو پروژه۵٠٠ واحدی و ٢۵٠واحدی مسکن مهر داریم که خانه‌های پروژه اول با توجه به قرارگرفتن روی گسل، آسیبی جدی دیده‌اند و این موضوع به دلیل پایین‌بودن کیفیت ساخت مسکن مهر نبوده، بلکه تمام ساختمان‌ها و سازه‌های آن منطقه حتی اداره راه‌وشهرسازی این شهرستان که ساختمانی یک‌طبقه است، آسیب دیده‌اند». حال این پرسش مطرح می شود که “چرا طرح اولیه این پروژه بدون ‌بررسی های کارشناسی در مورد محل پروژه تصویب و آپارتمانها احداث شده اند؟” در حالی که تنها دو سال از ساخت و تحویل ساختمانهای مسکن مهر در این منطقه می‌گذرد.

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان کرمانشاه منتشر شدو شریفی روز گذشته به خبرنگاران گفته بود:«ساختمان‌های مسکن مهر روی گسل بنا شده‌اند و تخریبشان طبیعی است. در این شهرستان دو پروژه۵٠٠ واحدی و ٢۵٠واحدی مسکن مهر داریم که خانه‌های پروژه اول با توجه به قرارگرفتن روی گسل، آسیبی جدی دیده‌اند

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان کرمانشاه منتشر شدو شریفی روز گذشته به خبرنگاران گفته بود:«ساختمان‌های مسکن مهر روی گسل بنا شده‌اند و تخریبشان طبیعی است. در این شهرستان دو پروژه۵٠٠ واحدی و ٢۵٠واحدی مسکن مهر داریم که خانه‌های پروژه اول با توجه به قرارگرفتن روی گسل، آسیبی جدی دیده‌اند

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی در واکنش به اظهارات مدیرکل راه‌و‌شهرسازی استان کرمانشاه به روزنامه شرق می‌گوید:«ضوابط آیین‌نامه ٢٨٠٠ (آیین‌نامه طراحی لرزه‌ای ایران) اعلام می‌کند وقتی ساختمانی نزدیک به گسل بنا شده، باید ضوابط خاصی را رعایت کنند.اما آنچه اکنون در پروژه‌های مسکن مهر رخ داده، اجرائی‌نشدن این نکات در طراحی و ساخت‌وساز این پروژه است و کاملا پیداست در ساخت‌وسازها به اندازه کافی مراقبت‌های فنی صورت نگرفته و در نهایت آنهایی متضرر شده‌اند که ساکن ساختمان‌های مسکن مهر بوده‌اند.»

او با بیان اینکه “پس از پایان امدادرسانی، بلافاصله تیم‌هایی برای برآورد دقیق‌تر از خسارت‌های مسکن مهر راهی این منطقه خواهند شد” می افزاید:‌»باید دید آیا لازم بوده چنین متراکم در شهرهای کم‌جمعیت در غرب کشور ساختمان بسازیم؟ چه لزومی داشته فرهنگ آپارتمان‌نشینی را تا این شهرها ادامه دهیم؟ وسعت زمین‌هایی که آنجا وجود دارد، بافت‌های فرسوده درون‌شهرها، همه وهمه فرصتی برای ساخت‌وساز صحیح بوده که هزینه‌های صرف‌شده در مسکن مهر، این فرصت‌ها را از بین برده است.»

جهانگیری: بیشتر خانه‌های تخریب‌شده متعلق به مسکن مهر است

معاون ‌اول ریاست‌جمهوری هم در واکنش به این تخریب در مسکن مهر،در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد: «بیشترخانه‌های تخریب‌شده در زلزله استانکرمانشاه،متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر است.»

معاون ‌اول ریاست‌جمهوری هم در واکنش به این تخریب در مسکن مهر،در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد: «بیشترخانه‌های تخریب‌شده در زلزله استانکرمانشاه،متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر است.»

معاون ‌اول ریاست‌جمهوری هم در واکنش به این تخریب در مسکن مهر،در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد: «بیشترخانه‌های تخریب‌شده در زلزله استانکرمانشاه،متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر است.» جهانگیری به وزارت راه ‌و‌شهرسازی دستور داد تا با دقت این موضوع را که “چرا خانه‌های نوساز تا این حد آسیب‌پذیر بوده‌اند” بررسی کند.

حامد مظاهریان،معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌ وشهرسازی، در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» گفته است:«مسکن مهر سرپل‌ ذهاب پس از مسکن مهر بجنورد در خراسان‌شمالی، دومین مسکن مهری است که بر اثر زمین‌لرزه فروریخته است. اینها سرآغاز مشکلاتی است که تحت عنوان مسکن مهردر کشور اجرائی شده است. در سال‌های آینده، ابعاد دیگر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آنها بیشتر خود را نشان خواهد داد. این مقام مسئول می‌افزاید:«درمدتی که از افتتاح این پروژه گذشته و در دو زلزله اخیر، یکی در خراسان‌شمالی و دیگری در کرمانشاه و قصرشیرین،شاهد هستیم رفتار ساختمانی این پروژه‌ها از نظر جزئیات ساختمانی و رعایت ضوابط و مقررات درست نبوده که نشان می‌دهد در مکان‌گزینی این پروژه‌ها مشکلی جدی وجود دارد.»

تخریب و تلفات بالا در مسکن‌ مهر شانتاژ رسانه‌هاست!

در مقابل این اظهارات مقامات دولتی، اعضای دولت احمدی نژاد نیز واکنش نشان داده و طرح این موضوع راشانتاژ رسانه ای  اعلام کردند. کانال تلگرامی دولت ‌بهار متعلق به اعضای دولت احمدی‌نژاد پس از انتشار گسترده تصاویر و فیلم‌های مربوط به این تخریب‌های مسکن مهر در شهرستان سر‌پل‌ ذهاب، نوشت:«حالا عده‌ای شارلاتان دوره افتاده‌اند و با عکس و فیلم چند واحد آپارتمان مسکن مهر از میان صدها ‌هزار واحد مسکن مهر- که البته اسکلت‌هایشان هم اکثرا در برابر زلزله شدید ٧,۵ ریشتری سالم مانده- عقده‌گشایی سیاسی می‌کنند. شارلاتان‌های تنبل و بی‌عاری که اگر در سال‌های ١٣٨۴ تا ١٣٩٢ آنها بر سر کار مانده بودند،الان همچون زلزله رودبار، چند ١٠‌هزار جسد روی دست مردم ایران باقی مانده بود». کانال تلگرام دولت بهار در ادامه “تخریب و تلفات بالا در مسکن ‌مهر را شانتاژ رسانه‌ها” اعلام کرده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر