دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶

بخش:
حقوق بشر - خبر


خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گزارش داد: دولت این کشور در حال بررسی اعطای مصونیت دپیلماتیک به «نازنین زاغری رتکیلف» است. دولت بریتانیا قصد دارد برای آزادی شهروند ایرانی-بریتانیایی او را تحت پوشش دیپلماتیک قراربدهد.در این صورت او دارای مصونیت دپیلماتیک خواهد بود.پیشتر‌ همسر وی نیز با وزیر امور خارجه بریتانیا گفت‌وگو کرده بود.

به گفته سخنگوی ترزا می، وزیر امور خارجه بریتانیا با همسر زاغری رتکلیف گفت‌وگو کرده و این یکی از گزینه‌هایی است که برای آزادی این شهروند ایرانی بریتانیایی در نظر گرفته شده است. این سخنگو به روزنامه گاردین نیز خبرداده:«خانم می پیرامون آزادی زاغری رتکلیف دو بار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت‌وگو کرده است.»

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا قرار است که در سال جاری میلادی با “پیشنهادهایی” برای آزادی خانم زاغری به ایران سفر کند. جانسون پیش‌تر گفته بود که نازنین زاغری پیش از دستگیری در ایران مشغول آموزش روزنامه‌نگاری به چند جوان ایرانی بوده است. این اظهارات او موجی از اعتراضات را برانگیخت. سخنان وزیر خارجه بریتانیا با واکنش شدید رسانه‌های جمعی و شماری از سیاستمداران، فعالان حقوق بشر و خانواده زاغری روبرو شد که معتقدند«چنین اظهاراتی وضعیت نازنین زاغری را مشکل‌تر می‌کند.»

هفته گذشته ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، از وزیر خارجه بریتانیا خواست اظهاراتش درباره اتهام‌های این زندانی را پس بگیرد. او به رسانه ها گفته بود:«سخنان بوریس جانسون می‌تواند به سنگین‌تر شدن پرونده و طولانی‌تر شدن حبس همسرش منجر شود.» بوریس جانسون در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه ۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبانماه جاری در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه بریتانیا منتشر شد گفته بود:« از این که امکان دارد سخنانش در کمیته روابط خارجی وضعیت خانم زاغری را بدتر کند، ابراز متأسفم.» وکیل و بستگان نازنین زاغری بارها تاکید کرده اند که سفر او به ایران برای دیدار با بستگانش بوده است.

بوریس جانسون دیروز یکشنبه با ریچارد رتکلیف زاغری گفت‌وگو کرد.رتکلیف از وزیر امورخارجه بریتانیایی درخواست کرده تا “در سفر به ایران او را با خود ببرد.” نازنین زاغری رتکلیف یکی از مدیران پروژه‌ شرکت رسانه‌های گروهی “تامسون رویترز” است. او در فروردین ۱۳۹۵ در تهران دستگیر و در دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان محکوم شد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر