دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی


همزمان با سفر هیأتی ۷۰ نفره از اتحادیه اروپا به تهران برای گسترش ارتباطات، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران می‌گوید که تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران به مصلحت نمی داند و نگران از نظارت این دفتر بر وضعیت حقوق بشر در ایران است. محمد جواد لاریجانی به همین بهانه می گوید:« مصلحت نمی‌دانم دفتر اتحادیه اروپا در ایران فعال باشد.»

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران در پاسخ به پرسش خبرگزاری میزان درباره پررنگ شدن موضوع راه اندازی دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران می گوید:« دفتر روابط چند جهت دارد،یکی روابط تجاری و اقتصادی و فنی است که حالا نظر دولت است که تصمیم بگیرد چه کار باید کند که بنده البته نظر کارشناسی خود را راجع به این قسمت هم می‌گویم. راجع به حقوق بشر ما به هیچ وجه مصلحت نمی‌دانیم دفتری از اروپا در ایران فعال باشد و ما دلیل خیلی محکم داریم. دلیل آن این است که پارلمان اروپا در سال گذشته مصوبه‌ای به اسم استراتژی روابط با ایران داشت که به کمیسیون اروپا ابلاغ کرد. در آنجا تاسیس دفتر ذکر و وظایف دفتر لیست شده است.»

محمدجواد لاریجانی در ادامه به فعالیتهای حقوق بشری تاسیس دفتر اتحادیه اروپا اشاره کرده و می گوید:« در مورد حقوق بشر به این دفتر مسئولیت‌هایی داده که خیلی مسئولیت‌های رسوایی است. گفته شده این دفتر در تهران باید به طور منظم مانیتور کند که نیرو‌های سکولار در ایران تحت فشار قرار نگیرند! و یا نیرو‌های سکولار در ایران میدان فعالیت داشته باشند! و یا کسانی که در فتنه ۸۸ تحت فشار قرار گرفتند هم از زندان و ممنوعیت‌ها خارج شوند و میدان فعالیت داشته باشند و وضعیت اقلیت‌ها، همجنس گرا‌ها و خیلی موضوعات دیگر را دنبال کند. این دفتر با این لیست خیلی مشعشی از مسئولیت‌ها به هیچ وجه در ایران مورد استقبال و خوش آمد قرار نخواهد گرفت.»

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در این گفتگو درباره گزارش عاصمه جهانگیر به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در مورد اعدام، شکنجه، نقض آزادی بیان و وضعیت حقوق زنان در ایران می گوید:« اولا ما با نصب گزارشگر ویژه برای ایران مخالفیم و آن را موجه نمی‌دانیم.در مجموعه کشور‌های منطقه شاید کشوری با کارنامه ایران کم پیدا می‌شود پس ما نصب ایشان را محصول یک دغلکاری سیاسی در سازمان ملل می‌دانیم.»

وی در پاسخ به این پرسش که”چرا به گزارشگران حقوق بشری اجازه ورود به ایران را نمی‌دهید” می گوید:« ملت ما به چنین آدمی خوشامد نخواهد گفت و اگر او را به کشور راه دهیم کسی خوشحال نمی‌شود؛ چراکه بالاخره یک حداقلی از انصاف و سمپاتی و میل باید وجود داشته باشد. این فرد می‌خواهد با آمدن به ایران چه کار کند او که حرف‌هایش را زده و تبلیغاتش را هم کرده است. در هر صورت ما معتقدیم که ایشان کمترین‌ها را در مَندیت و تعهد خودش رعایت نمی‌کند؛ مثلا طبق مندیت و تعهدی که دارد باید هر اتهامی که به ما می‌زند پاسخ ما را نیز در ذیل آن بیاورد، ولی چنین چیزی وجود ندارد. گزارش اخیر گزارشگر ویژه ایران غیرحرفه‌ای، نادرست، ناموجه و کریه است.»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر