دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی


خانواده و وکلای افراد بازداشت‌شده گفته‌اند سپاه پاسداران در حوزه روابط بین‌المللی از آنها به عنوان ابزار چانه‌زنی بهره برده است. سپاه پاسداران در طول دو سال گذشته دست‌کم ۳۰ نفر از شهروندان دو تابعیتی ایرانی را به اتهاماتی از قبیل جاسوسی بازداشت کرده ‌است.

آمار گزارش روییتر که بر اساس اظهارات وکلا، دیپلمات‌ها و خانواده بازداشت‌شدگان تنظیم شده،دو برابر تعدادی ا‌ست که رسانه‌های محلی یا بین‌المللی قبلا گزارش کرده اند. انتشار این آمار در حالی اتفاق می افتد که با انجام توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ میلادی این خوش بینی تقویت یافته بود که با ایجاد گشایش در روابط میان تهران وغرب این بازداشتها خاتمه می یابد. بر اساس این گزارش،حکومت ایران در تغییر رویه‌ای مشهود دو تابعیتی‌های ایرانی – اروپایی را هدف قرار داده است.این در حالی است که پیشتر اغلب بازداشتی‌ها را افرادی با تابعیت ایرانی – آمریکایی‌ها تشکیل می‌دادند. اینک ۱۹ تن از مجموع این ۳۰ بازداشتی، دارای تابعیت‌های اروپایی هستند.

خانواده و وکلای این افراد گفته‌اند سپاه پاسداران از یک سو در حوزه روابط بین‌المللی از آنها به عنوان ابزار چانه‌زنی بهره برده و همزمان شرکت‌های اروپایی علاقمند به راه‌اندازی تجارت در داخل ایران را ازعملی ‌کردن اهداف شان دلسرد ‌کرده است. در واقع سپاه پاسداران به عنوان قدرتمندترین نیروی نظامی و امنیتی در ایران با در اختیار داشتن حوزه گسترده‌ای از معاملات بازرگانی، برای عقد قراردادهای خارجی و کنار زدن سپاه در این حوزه، به دولت همواره انتقاد نموده و مشکلات متعددی را بر سر راه آن قرار داده‌است. رویترز در گزارش خود از تماسهای متعدد برای گفتگو با مقامات سپاه در همین رابطه خبر داده و نوشته است: مقامات سپاه درخواست‌های آنها را بی‌پاسخ گذاشته اند.همچنین دولت ایران در جواب پرسشهای خبرنگار خبرگزاری او را به قوه قضائیه ارجاع داده اند. قوه قضائیه هم از پاسخ به پرسش های رویترز خودداری کرده است. مسئولان جمهوری اسلامی اتهام «باجگیری از طریق گروگان گرفتن دوتابعیتی ها» را رد کرد و در مقابل دولتهای غربی را متهم کرده اند شهروندان ایران را به اتهامات واهی در بازداشت نگه‌ می‌‌دارند.

رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است:«خانواده‌ها و وکلای بازداشت‌شدگان دو تابعیتی و همچنین دیپلمات‌های غربی اطلاعات مربوط به این اشخاص شامل نام، تاریخ بازداشت و اتهامات‌شان را به شرط برملا نشدن دراختیار این خبرگزاری قرار داده‌اند. چرا که از عواقب ارائه این اطلاعات بشدت در هراس هستند و می ترسند برای ایشان اتفاق ناگواری رخ بدهد. دولت ایران نیزمعمولا بازداشت‌ها یا اتهامات دستگیر‌شدگان را اعلام نمی‌کند. این حکومت اساسا تابعیت دوگانه شهروندانش را به رسمیت نمی‌شناسد. این در حالی‌ست که کنوانسیون وین سازمان ملل حقوق این اشخاص برای دسترسی به کمک‌های کنسولی را محفوظ می‌داند. منابعی که اخبار مربوط به این زندانیان را در اختیار رویترز قرار داده‌‌اند در تمام موارد دست‌داشتن این افراد در هرگونه اعمال مجرمانه نظیر جاسوسی را رد کرده‌ و دلیل اصلی دستگیری را تابعیت دوم ایشان برای معاملات پشت پرده اعلام کرده‌اند.

احمد رضا جلالی

احمد رضا جلالی

در حالی که مقامات برخی از این کشورها نظیربریتانیا و هلند معتقدند که خبری نشدن این پرونده‌ها به نفع زندانیان است، اما تعدادی ازاین خانواده‌ها با ناامیدشدن از آزادی بستگان خود و عدم سودمندی این روش،سکوت خود را شکسته و اطلاع رسانی کرده اند. ویدا مهران‌نیا که همسرش احمدرضا جلالی، پروفسورایرانی مقیم سوئد که سال گذشته در سفر به ایران برای شرکت در همایشی علمی بازداشت شده پس از گذشت نه ماه شروع به اطلاع رسانی دراین باره نمود. خانم مهران نیا در اولین اطلاع رسانی خود اعلام کرد همسرش پس از تهدید توسط قاضی صلواتی به اعدام،در زندان دست به اعتصاب غذا زده است.احمدرضا جلالی در دستگاه قضایی ایران به اتهام جاسوسی محکوم به اعدام شده است.

بر طبق اسناد مربوط به جلسات پارلمان اروپا در ماه ژوئن سال جاری، هم اکنون سه شهروند ایرانی-هلندی در ایران زندانی هستند و تنها درباره یکی از آنها خبررسانی شده است. در همین رابطه دافنه کره‌مانس، سخنگوی وزارت خارجه هلند، به رویترز گفته است:«دو زندانی دیگر یکی پنج سال قبل (نوامبر ۲۰۱۲) و دیگری حدود دو سال قبل ( ژانویه ۲۰۱۶) بازداشت شده‌ و اقدامات دولت هلند بیشتر از آنکه در زمینه طرح درخواست آزادی آنها باشد، بر اطمینان یافتن از برگزاری دادگاه عادلانه استوار بوده است.» رویترز در ادامه گزارش خود ضمن اشاره به اطلاعات درج شده در وبسایت دولتی بریتانیا آورده است:« (۲۱ ماه قبل نخست وزیر پیشین بریتانیا،دیوید کامرون،در ژانویه ۲۰۱۶طی تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، موضوع سه شهروند ایرانی-بریتانیایی بازداشت شده در ایران را پیش کشیده است.در آن زمان فقط اطلاعات مربوط به دو تن از آنها رسانه‌ای شده بود.» سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا از ارائه جزئیات به رویترز درباره شمار زندانیان ایرانی-بریتانیایی در ایران خودداری کرده و گفته است:« لندن درهر فرصتی در این باره با ایران رایزنی کرده است.»

نازنین زاغری

نازنین زاغری

یکی از این زندانی‌ها، نازنین زاغری رتکلیف، امدادگر ایرانی-بریتانیایی است که برای بنیاد تامسن رویترز کار می‌کند. نازنین زاغری در آوریل ۲۰۱۶ که برای دیدار خانواده خود به ایران سفر کرده بود،هنگام خروج از کشور بازداشت و به اتهام تلاش برای سرنگونی حکومت از طریق آموزش روزنامه نگاری و استفاده از اینترنت، به پنج سال زندان شد. بنیاد تامسن رویترز و خانواده خانم زاغری همواره این اتهامات را رد کرده‌اند. در جریان مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای و در قالب برنامه مبادله زندانیان، دولت ایران پنج تن از شهروندان آمریکایی را از زندان آزاد کرد. امریکا همچنان برخی از شهروندان خود را همچون « ژیو وانگ، باقر نمازی، نزار زاکا و سیامک نمازی » جزو این ۳۰ زندانی دوتابعیتی دارد و به نظر میرسد گفتگوهای مقامات دولتهای درگیر این پرونده تا این لحظه به نتیجه نرسیده است.

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر