دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر


روند افزایش قیمت ارز در برابر ریال ایران همچنان ادامه دارد. منابع خبری اعلام کرده اند،در جریان معاملات ارزی دو روز اول هفته در بازار ارز تهران، هر دلار امریکا تا مبلغ ۴۰۸۲ تومان معامله شده است. قیمت یورو نیز تا مبلغ ۴۸۰۵ تومان معامله شده که نسبت به هفته گذشته افزایش ۲۰ تومانی را نشان داد.ربع سکه نیز به قیمت ۳۸۹ هزار و هفتصد تومان معامله شد. ربع سکه نیز نسبت به هفته پیش از آن نزدیک ۳۰۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است. این افزایش قیمت طلا در حالی رخ میدهد که طلا در بازار جهانی ارزانتر معامله شده است و میانگین قیمت جهانی هر اونس طلا در هفته جاری معادل ۱۲۷۵ دلار و ۱۳ سنت عرضه شده است. این نوسانات بازار ارز و طلا در ایران این پرسش را ایجاد می کند که: چرا در شرایط فعلی قیمت ارزهای بین المللی افزایش می‌یابد؟

 

برخی کارشناسان اقتصادی، نرخ تورم یا میزان فراوانی و محدودیت عرضه و تقاضا را در تعیین قیمت ارزهای بین المللی نقش دارند. در واقع تداوم کاهش نرخ برابری ریال در مقابل ارزهای بین المللی گویای این است که نرخ تورم یا محدودیت عرضه و تقاضا نقش بیشتری در کاهش ارزش ریال دارد. در این میان تورم به عنوان یکی از شاخص های کاهش قدرت خرید پول ملی ایران نقش به سزایی در گرانی ارزهای بین المللی داشته است.

تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار حاکی از تداوم نرخ تورم در ایران بسیار بالاتر از میانگین تورم در جهان است. عوامل دیگری چون خروج سپرده‌ها از بانک‌ها و سرازیر شدن آن به بازار ارز نیز می‌تواند مزید بر علت باشد و قیمت ارزهای بین المللی را به سمت بالا سوق دهد. برخی گمانه زنی ها نیز از تمایل دولت به گران کردن قیمت ارز خبر می دهد. اقدامی که بمنظور تامین کسری بودجه اتفاق می افتد. در واقع این احتمال وجود دارد که دولت از طریق کاهش تزریق ارز در بازار به افزایش قیمت ارزهای بین المللی کمک کرده است.

کارشناسان اقتصادی می گویند دولت تمایل دارد در راستای تک نرخی کردن قیمت ارز، آن را گرانتر به بازار بفروشد تا بطور همزمان کسری بودجه را کم کرده و از آثار مثبت افزایش قیمت ارز مانند جلوگیری از رانت در بازار ارز، کاهش واردات کالا و رقابتی شدن قیمت کالای صادراتی ایران منتفع شود.اما آیا با گران کردن قیمت ارز و طلا می‌توان کسری بودجه را مهار کرد؟ آیا افزایش نرخ دلار می تواند بصورت همزمان مشوقی برای صادرات و کاهش واردات کالا و جبران کسری بودجه و ممانعت از رانت در بازار ارز باشد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر