مطابق رسم هر ساله و به منظور برگزاری مراسم یادبود سالگرد داریوش و پروانه فروهر، شب گذشته پرستو فروهر دختر دو تن از قربانیان قتلهای زنجیره ای سال ۱۳۷۷وارد تهران شد. خانم فروهر در حالی از اروپا به ایران سفر می کند که به فاصله سه روز پس از سالگرد پدر و مادر خویش باید در دادگاه حاضر شود.

پرستو فروهر پنج شنبه گذشته با انتشار یادداشتی خبر داده بود که سوم آذرماه سال جاری به اتهام “تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات” در دادگاه انقلاب محاکمه خواهد شد. وی در یادداشت خود، احضار به دادگاه انقلاب را بخشی از پرونده سازی علیه خود دانسته و افزوده است: «برایم واضح است که این پرونده‌سازی تاوانی‌ست که برای پافشاری بر یادآوری و دادخواهی به من تحمیل می‌شود و نمونه‌ای‌ست از موارد مشابه افزایش فشار بر مادران و خواهران و بستگان جانباختگان جنایت‌های سیاسی که دادخواه و یادآور سرگذشت عزیزانشان بوده‌اند.»

دختر داریوش و پروانه فروهر پیش از سفر به ایران در وب‌سایت شخصی خود نوشت:«امسال نیز به تهران خواهم رفت تا در سالروز قتل پدرومادرم، داریوش و پروانه فروهر، یادشان را در خانه و قتل‌گاه آنان گرامی دارم. در آستانه‌ی این سفر شما را به یادآوری، به تلاش برای روشنگری و دادخواهی این جنایت‌ها، و به گرامی‌داشت یاد قربانیان، پروانه فروهر، داریوش فروهر، محمد مختاری، محمدجعفر پوینده، مجید شریف، پیروز دوانی، حمید حاجی‌زاده و فرزند خردسالش کارون فرا می‌خوانم.»

او در یادداشت خود با اشاره به دو مورد دستبرد به منزل پدر و مادر خود در سالهای گذشته و اعمال ممنوعیت شغلی خود در ایران می نویسد:« در سال گذشته دو بار دستبرد و آسیب به خانه‌ی پدرومادرم زده شده است، به مکانی که در حافظه‌ی جمعی نمادی از یادآوری و ایستادگی و برای من مکان پیوند با عزیزان جان‌باخته‌ام است، با یادها و یادگارهای بیشمار آنان. اشیاء و مکان با تاریخ صاحبان پیوند عمیقی خورده‌اند. اشیاء را که از پیکره‌ی مکان بکنند این تاریخ انسان است که از دست می‌رود تا جایش را فراموشی بگیرد. اعمال ممنوعیت شغلی به من در ایران نیز در طی این مدت بالا گرفت تا سرانجام که در بهار امسال تهاجم چنان ابعادی یافت که تصورش را هم نمی‌کردم. موجی از تهدید و توهین و ناسزا به راه انداختند، به ناحق اتهام «توهین به مقدسات» زدند، تا نه تنها تصویر معوجی از من بازنمایند و تعهد اجتماعی مرا زیر سؤال ببرند، که بر انزوا و ممنوعیت‌های تحمیلی بر من نیز بیش از پیش دامن بزنند.»

آبان ماه سال ۱۳۹۵ نیز پرستو فروهر که برای برگزاری مراسم یادبود پدر و مادر خود به ایران سفر کرده، به دادسرای اوین احضار شد. وی پیش از این و در سفرهای قبلی خود بارها با احضار به دادگاه یا دستگاه امنیتی و ضبط گذرنامه اش مواجه شده بود.

زنده یاد داریوش فروهر دبیر کل حزب ملت ایران و وزیر کار دولت مهدی بازرگان در روز اول آذرماه ۱۳۷۷ به همراه همسرش پروانه اسکندری (فروهر) توسط یک محفل امنیتی در درون وزارت اطلاعات، در منزل شخصی خود ترور شد. وی از رهبران جبهه ملی ایران طی سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸ بود. در جریان قتل‌های زنجیره‌ای چند روز پس از قتل داریوش و پروانه فروهر، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز به قتل رسیدند. دادگاه متهمان قتلهای زنجیره ای در سازمان قضایی نیروهای مسلح تشکیل شد اما پس از اعلام خودکشی سعید امامی یکی از معاونان وزیر اطلاعات در زندان تحقیقات در این رابطه ناتمام و با مجازات چند عامل دسته چندم پرونده مختومه اعلام شد.

برگزاری مراسم سالگرد داریوش و پروانه فروهر نیزهر ساله با موانع امنیتی بسیاری روبرو می شود.علی رغم تلاشهای پرستو فروهر در این زمینه و آماده سازی منزل شخصی فروهرها برای بزرگداشت، نیروهای امنیتی مانع ورود مردم به منزل شده اند.


نظرات بسته است.